Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergie u koček

 

Už i kočky mohou mít alergii na potravu

 

Stejně jako my lidé, tak naši zvířecí mazlíčci mohou trpět alergiemi. U člověka je určení původce alergie jednodušší než u kočky. Kočka vám sama neřekne, co ji trápí, proto je nutné sledovat její reakce a v případě podezření na alergii navštívit veterináře, který pomocí diety odhalí ohnisko problému.

U lidí se může alergie projevit až časem, a tak je to i u kočky. Alergií může trpět dospělá, stárnoucí kočka i malé kotě. Stává se, že dříve žrala potravinu zcela bez problémů, a potíže přicházejí až teď. Alergie patří mezi civilizační choroby, kterým se přikládá důraz v současné moderní době. Tak proč by alergií nemohla trpět i vaše kočka?

 

Rozdíl mezi alergií a nesnášenlivostí

Začneme trochu odborně. Rozlišujeme alergii a nesnášenlivost. Potravní alergie na rozdíl od nesnášenlivosti představuje přehnanou a nepřiměřenou reakci imunitního systému na krmivo, které obsahuje proteiny. Proteiny, resp. bílkoviny jsou pro kočky velmi důležité a jednoduše stravitelné látky. Kočka je získává běžně např. z masa, ryb a vajec.

 

Nesnášenlivost často bývá vyvolána konzumací potravin, ve kterých se vyskytuje histamin. Ten četně nacházíme v uzené makrele, šunce, sardinkách a třeba i v sýrech. Standardní a ještě častější příklad nesnášenlivosti představuje mléčný cukr (laktóza). Vyskytuje se v mléce a kočkám chybí enzym, který ho tráví. To má u kočky po většinou za následek průjem. Jako poslední jsou zde potraviny, které nám sice mohou připadat zdravé, ale pro kočku jsou jedovaté. Mezi ně řadíme např. cibuli.

 

Jaké jsou příznaky alergie u kočky

 

Mezi hlavní příznaky alergie patří svědění. Buď celého těla kočky, nebo jenom konkrétních míst, jako jsou tlapky, uši, krk a hlava. Pokročile se mohou objevit pupínky, záněty a další změny na kůži. Alergie může mít dopad i na tvorbu drápků, což bohužel na první pohled nevidíme. Reakce se objevují neustále nebo pouze v době po pozření potraviny, která tuto alergii spouští.

 

Řešení v podobě eliminační diety

Máte podezření na alergii? Doneste kočku k veterináři. Nejprve ji prohlédne a ošetří viditelné příznaky. Sami víte, že je třeba léčit příčinu a ne důsledek, proto je dále provedeno dermatologické vyšetření, které by mělo určit, o jaký druh alergie se jedná. Jestli jde o alergii na blechy, roztoče anebo o potravní alergii. V případě alergie na potraviny je nasazena eliminační (hypoalergenní) dieta.

 

Měla by být prováděna pod dohledem veterináře a během ní kočce servírujete potraviny, se kterými se dosud nesetkala. Patří sem koňské, jehněčí či pštrosí maso. Dietu je nutno striktně dodržovat, jinak by došlo k jejímu narušení! Délka trvání se pohybuje od šesti do osmi týdnů, poté se kočce podá potravina, která pravděpodobně vyvolává alergickou reakci.

 

Až odhalíte alergen, nezbývá nic jiného než potravinu, která ho obsahuje, do budoucna vyloučit z kočičího jídelníčku. Alergen často představuje nějaká látku, která je obsažena v podávaném kupovaném krmivu. Však nezoufejte, potraviny dietní stravy vašemu mazlíčkovi určitě zachutnaly, a tak nebude těžké sestavit nový jídelníček. Na druhou stranu počítejte s tím, že se může objevit další alergie na některou z "nových" potravin.

 

čerpáno : miciny.cz

Autorka: Lucie Kocábková