Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Charakteristika FeLUTD

Název FeLUTD vychází z anglického feline low urinary tract disorders.

Jedná se o nejčastější urologický problém koček, typický přítomností hematurie (krve v moči), dysurie (namáhavým, obtížným močením), uretrální obstrukce s nebo bez urolitiázy (močovými kamínky), KOČKA JE SKORO POŘÁD NA SVÉM WC A KDYŽ TAM NENÍ TAK SI OLIZUJE ÚSTÍ MOČOVÉ TRUBICE.

Jde o soubor veškerých onemocnění, se kterými se na dolních cestách močových u koček můžeme setkat – urolitiázu, uretrální zátky, infekce, anatomické a neurogenní abnormality, posttraumatické stavy, nádory a v neposlední řadě i idiopatické případy (tedy z neznámé příčiny).

Posledně jmenované tvoří až polovinu klinických případů FeLUTD.

Z mnoha zvažovaných příčin vzniku FeLUTD se nakonec jako neprůkazné ukázaly vysoký obsah popelovin, hořčíku a bílkovin v potravě, kastrace zvířat, užívání pouze suchých krmiv či hypovitaminóza A. Bylo zjištěno, že na rozvinutí poměrně jednotné škály symptomů FeLUTD se tedy podílí spíše kombinace nespecifických faktorů.

 

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou různé. Mezi nejčastěji se vyskytující problémy tvořící FLUTD patří zánět stěny močového měchýře bez zjevné příčiny, tzv. Felinní idiopatická cystitida a tvorba močových kamenů. U koček se nejčastěji setkáme s tvorbou struvitů a kalcium oxalátů. Dále mezi příčiny FLUTD patří uretrální zátky, novotvary, poranění močového měchýře nebo močové trubice, anatomické vady, bakteriální infekce a další.

 

Na vzniku onemocnění se podílí řada faktorů. Jedná se například o věk, pohlaví, kastraci, hmotnost, příjem tekutin a v neposlední řadě i výživu zvířete.


POKUD NĚCO PODOBNÉHO U VAŠEHO MAZLÍČKA SPOZORUJETE

NAVŠTIVTE VETERINÁŘE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář