Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dovolená s kočkou

Existuje velké množství doporučení pro cestování se zvířaty do zahraničí. Pro přehlednost jsme je rozdělili do dvou skupin:
A. požadavky dané legislativou České republiky a ostatních zemí
B. doporučení pro bezproblémový průběh cesty z hlediska zdravotního stavu zvířete

A. POŽADAVKY DANÉ LEGISLATIVOU ČESKÉ REPUBLIKY A OSTATNÍCH ZEMÍ

Cestovat po celé Evropské unii lze v současnosti již bez cestovního pasu, pouze s občanským průkazem. Toto ale neplatí pro naše zvířecí miláčky. Pes či kočka opouštějící hranice naší země musí:

1. vlastnit Pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase je uvedena identifikace zvířete (tetování, číslo mikročipu), majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vydávají schválení soukromí veterinární lékaři. Pas vždy noste u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoli zemi.

2. být nezaměnitelně identifikován tetováním nebo mikročipem. Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU (kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska) až do poloviny roku 2011. Netetovaná zvířata musí být opatřena mikročipem. Čipování zajistí soukromý veterinární lékař.

3. být očkováni proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Nyní lze použít i vakcínu s delší účinností než 1 rok, musí to být ale uvedeno v pase zvířete. Vakcinaci zajistí soukromý veterinární lékař.

Některé země (Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko) požadují kromě vakcinace vztekliny ještě serologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař.

Další požadavky:
Británie, Irsko a Malta navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).

B. DOPORUČENÍ PRO BEZPROBLÉMOVÝ PRŮBĚH ZAHRANIČNÍ CESTY SE ZVÍŘETEM

Na každou cestu do zahraničí se psem nebo kočkou je vhodné se předem připravit. Dostatečná informovanost o pravidlech a zdravotních rizicích vám může ušetřit mnoho nepříjemností během dovolené. Příkladem může být cesta do zemí, které vyžadují serologické vyšetření účinnosti vakcinace proti vzteklině. Dlouhá cesta do těchto zemí bez dokladu o vyšetření může skončit rychlým ukončením dovolené nebo dokonce zadržením zvířete, o pokutě ani nemluvě. V každém případě si ověřte všechny požadavky jednotlivých zemí dříve, než opustíte Českou republiku.
Nezapomeňte, že každá země (i ta, přes kterou jenom projíždíte) může mít odlišnou legislativu!