Jdi na obsah Jdi na menu
 


   Paní Míu 

AKUTNÍ PRŮJEM

Akutní průjem je poměrně častou záležitostí ve veterinární praxi. Je charakterizován rychlým nástupem a krátkým trváním (méně než 3 týdny). Stolice bývá řídká až vodová, občas s příměsí krve.
Průjem je výsledkem zvýšeného obsahu vody ve stolici a je důležitým příznakem onemocnění střev. Může způsobit extrémní ztráty vody, které vedou k dehydrataci, elektrolytické nerovnováze a porušení acidobazické rovnováhy.

PŘÍČINY

 • dietetická chyba – zkrmení zkaženého krmiva, přežrání, náhlá změna krmiva, vysoký podíl bílkovin nebo tuků v krmivu, nesnášenlivost mléka apod.
 • infekční původ
  • bakteriální (salmonella, clostridium, campylobacter, escherichia atd.) mohou být pozřeny s kontaminovanou vodou nebo stravou, nebo k nákaze dojde přenosem z trusu nemocného zvířete
  • virový parvoviróza = panleukopenie, kočičí koronaviróza, FIP, FeLV, torovirus. Krom průjmu se projevují i zhoršením celkového zdravotního stavu. Jsou to velmi závažná onemocnění.
  • plísňový - Plísně většinou způsobují chronický průjem, ale vyjímečně se může objevit i akutní.
  • parazitický škrkavky a tasemnice jsou poměrně častou příčinou průjmů. Dospělí parazité nemusí být ve stolici vidět. Diagnostikovat lze pouze mikroskopicky jejich vajíčka.
 • léky a jedy mohou způsobovat průjem buď přímo drážděním střevní sliznice, nebo porušením normální střevní mikroflóry. Příkladem mohou být aspirin, kortikoidy, antibiotika, digoxin, z jedů pak insekticidy, hnojiva, těžké kovy.
 • intususcepce – střevo se navléká samo na sebe (jako skládací teleskop)
 • intolerance některé složky běžné potravy
 • ucpání střeva – většinou se projeví spíš zvracením, občas může být v počátcích doprovázeno i průjmem
 • onemocnění jater nebo ledvin – v tomto případě bývá průjem krvavý a každopádně není jediným příznakem onemocnění.
 • zánět pankreatu
 • Hemoragická gastroenteritida je onemocnění neznámého původu. Projevuje se náhlým nástupem krvavého průjmu.
 • Nádory zažívacího traktu nebo jiných břišních orgánů se mohou projevit náhlým průjmem. Ten však nemizí, stává se chronickým.

CO SLEDOVAT

 • Řídká vodnatá stolice trvající déle než 1 den
 • Změna barvy stolice
 • Krev ve stolici
 • Menší chuť k jídlu
 • Zvracení
 • Deprese, apatie
 • Horečka
Akutní průjem je vždy znepokojující, ale nemusí být vždy velmi závažný. Pokud vaše kočka nezvrací, má chuť k jídlu, hraje si, nemusí se jednat o nic závažného. Pokud se ale k průjmu přidá zvracení, horečka, malý příjem tekutin, deprese, neměli byste s návštěvou veterináře otálet.

DIAGNÓZA

Většina případů akutního průjmu bývá krátkodobou ne příliš složitou záležitostí. Jsou ale případy, které vyžadují jisté diagnostické testy k přesnému určení vyvolávající příčiny. Mezi ně patří:
 • podrobná anamnéza a klinické vyšetření
 • vyšetření stolice
 • krevní obraz
 • biochemický rozbor krve
 • vyšetření moči
 • RTG břicha

LÉČBA

Průjem je příznak, který může být vyvolán řadou onemocnění. K jejich diagnostice, tím pádem specifické léčbě, mohou přispět výše zmíněné testy. V mezičase je vždy vhodné zavést symptomatickou léčbu, která uleví od akutních potíží, a poskytne úlevu vašemu zvířeti. K této léčbě patří:
 • hladovka po dobu 12-24 hodin
 • poté změna na lehce stravitelnou stravu
 • infuzní léčba
 • antibiotická léčba
 • střevní protektiva a adsorbencia

POKUD MÁ VAŠE KOČKA PRŮJEM

 • podávejte pouze předepsané léky
 • vždy musí mít dostatek čerstvé pitné vody
 • dočasně změňte krmivo na dietní – buď granule doporučené lékařem, nebo lehce stravitelné vařené krmení
 • pozorujte celkový stav vaší kočky – chuť k jídlu, celkovou aktivitu, zhoršování příznaků, nástup zvracení
 • máte-li jakékoliv pochybnosti, kontaktujte veterináře
 

Komentáře

Přehled komentářů

kocour trpící občasným krvácením z konečníku

(LUCIE, 15. 5. 2011 17:11)

dobrý den, můj kocourek (9měsíců) má někdy problémy s krvácením ze střev... tenkrát jsem byla u veterináře a on mi řekl, že by se muselo udělat celkové vyšetření hned po tom co se to stane. Jelikož mám 3 kočky, tak je velmi obtížné jeho výkal uhlídat... Chtěla jsem se zeptat co může být příčinou tohoto krvácení. Nejdřív jsme si mysleli, že to má z granulí, ikdyž nekupuji nic levného, pouze vybrané značky (royal canin, purina, acana,gourmet)... kocourek je velmi hbytý, hravý, hodně papká a i dost pije - nevidím na něm žádné jiné příznaky. Ke krvácení dochází 1x v týdnu, teď mi i začl hubnout a dnes se dostavil i trochu průjem... Jak je možné, že se to objevuje jen zřídkakdy? Nechtěla bych mu nechat nějaké brutální vyšetření, je to můj miláček a bojím se o něj... Může to být něco hodně závažného? - chtěla jsem ještě dodat, že krvácení je uvnitř konečníku, né jen povrchové. Děkuji za odpověď

Re: kocour trpící občasným krvácením z konečníku

(Jana M., 19. 5. 2011 8:35)

Dobrý den, držela bych se rady veterináře, rozhodně je pro kocourka lepší nepříjemné vyšetření, než potom v nejhorším případě smrt, když se neví, proč krvácí. Hlavní je vyloučení závažého onemocnění, které může mít původní příznaky, které popisujete. Přeji hodně štěstí. J*M

Re: Re: kocour trpící občasným krvácením z konečníku

(ponert, 14. 3. 2012 16:49)

kote a prujem

(danka, 6. 10. 2011 18:32)

dobry den pred 14 dni jsem si poridila kote brita,ale uz od druheho dne dostal prujem ktery je hnedy a ridky kocourek je hodne zravi,hodne pije ale neustale mnouka jak pri vyprazdnovani tak pri zrani a nechce nam chodit poradne na wc jednou jde a po druhe ne dekuji predem za radu .

Kotě a průjem

(A. Marková, 13. 9. 2011 12:05)

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Máme doma tři koťata sourozence stará něco přes tři měsíce. Jedno z nich má poslední tři dny problémy se stolicí. Kde si sedne nebo lehne a také kde spí, zůstávají po něm kousky stolice. Zdá se ale, že kotě si to vůbec neuvědomuje. Stolice je měkká, ale ne vyloženě tekutá. Začala jsem mu dávat místo konzerv jen granule, dnes dostal také vařená játra. Dostává také mnohem menší porce, než dosud (hrst granulí a hrst jater). Nevšimla jsem si, že by měl ve stolici krev, hraje si, běhá venku se sourozenci, chodí se ke mně mazlit. I tak mám ale obavy, co by mu mohlo být. Odčervení byli všichni tři asi před měsícem, ale nejsou očkovaní. Nedávno brali antibiotika na rýmu (Ronaxan). Bohužel si nejsem jistá, jestli předtím, než se začal takhle "pokakávat", neměl průjem. Naše kočičky se chodí vyprazdňovat venku, takže nemám možnost to sledovat. Co by mohlo způsobit takovéhle problémy?

Re: Kotě a průjem

(Jana Motrincová, 15. 9. 2011 13:32)

A. Marková
Dobrý den, můžete se prosím podívat, zda není kotě nafouklé? I kdyby jen trochu více než jeho sourozenci a napsat mi? Díky Jana M*
P.S. Co jste použili na odčervení?

Dlouhodobi prujem

(Barbora Májová, 21. 8. 2011 12:19)

Dobry den moje kocka ma cca 3tydny ale porad by jedla a pije taky. prujem nekdy je zelenohnedy nekdy jen hnedy a pokazdy zapacha.Muze to byt tim ze jsme se casto stehovali???a nejsou nejaky babicina lecba???muzete mi prosim poradit co na to pomaha??dekuji

Re: Dlouhodobi prujem

(Motrincová Jana, 15. 9. 2011 13:31)

Barbora Májová - ROZHODNĚ NAVŠTIVTE VETERINÁŘE, BABIČINOU LÉČBOU - JAK PÍŠETE, MŮŽETE KOTĚTI JEN UŠKODIT, S POZDRAVEM JM

Průjem

(Bětka Galambošová, 8. 7. 2011 23:37)

Dobrý den, máme doma 14 dní asi 2,5 mesíčního kocourka. Hraje si, baští, pije ale pořád má průjem. Jen párkrát jsem zaregistrovala, že má tuhé výkaly. Dnes se stala, ale taková věc, že šel na záchod a vyšla z něho taková rozsolovitá hmota s krví. Hrozně u toho mňoukal a nenechal si sáhnout na zadeček ani ocásek. Je nám jasné, že něco není v pořádku a veterináře navštívíme jen co bude v ordinaci, ale je možné něco udělat teď aby nemňoukal a nic ho nebolelo?

prujem kocoura

(Anna Dvořáková, 9. 5. 2011 20:45)

dobrý den jsem ana a chtěla jsem se zeptat jestli s prujmem musime jit k doktorovi kdyz nic nepomaha ale kocour je veselej beha nebo spí.

Re: prujem kocoura

(Jana Motrincová, 10. 5. 2011 8:05)

Pro Annu Dvořákovou, odpověď naleznete v článku.

prujem kocoura

(Anna Dvořáková, 9. 5. 2011 20:45)

dobrý den jsem ana a chtěla jsem se zeptat jestli s prujmem musime jit k doktorovi kdyz nic nepomaha ale kocour je veselej beha nebo spí.

krev ve stolici

(Josef Ševčík, 11. 1. 2011 15:53)

Dobrý den,
koupil jsem si koťátko, vše je bez problémů je živý hravý, patřičnou část dne spí :) ale je tu jedna věc co mě znepokojuje a to je krev ve stolici, nevím vůbec čím by to mohlo být. Měl průjem ale to už se zlepšilo, ale krev nezmizela. Myslel jsem, že by to mohlo být granulemi ale ty namáčím již 4 den do vody aby nebyli tvrdé, prosím o radu, nevím co s tím dál dělat. Děkuji

Re: krev ve stolici

(Motrincová Jana, 11. 4. 2011 8:44)

Dobrý den, odpovídám se zpožděním, nevím, zda ještě problém Váš mazlíček má?

Dobrý den všem :)

(Jana Motrincová, 11. 4. 2011 8:42)

Přeji dobrý den, odpovídám s menším zpožděním, neb mi stále hodně dotazů přichází na mail. Krev ve stolici, déle trvající průjmy, vše prosím řešte hlavně s veterinárním lékařem, protože závažných důvodů může být mnoho. :o(
Většina koček je náchylná k gastrointestinální problémům. Průjem samotný není příliš vážným problémem ale pokud nepodaří zastavit včas, může vést ke dehydrataci a gastrointestinální infekce u koček. Déletrvající průjem u koček, je považován za základní příznak uvádějící jinou nemoc, a proto má zásadní význam pro každou kočku. Majitel by měl neprodleně s kočičkou navštívit veterináře, což platí o déle trvajícím průjmu, rozhodně o krvi - která se objevila ve stolici. Pokud nejste spokojeni s léčbou Vašeho veterinárního lékaře, vyhledejte jiného.
Nám už se takto podařilo zachránit kočičku.

krev ve stolici - stolice pevná

(Jarka, 7. 4. 2011 21:30)

Dobrý den, mám potíže s kočičkama - obě dvě mají ve stolici krev (která je ale jinak pevná). Před časem jsme si přivezli domů třetí kočičku, která nám bohužel zemřela na FIP. Bála jsem se o ty dvě původní, zda to nechytly, a tak jsem jim nechala dělat testy na koronaviry. Byly negativní, takže pevně doufám, že krev v jejich stolici nemá s FIPkou nic společného. Zkusili jsme dietu na sucháčích, na vařeném kuřecím mase a nic. Podávali jsme kapičky Kanavit(na krevní srážlivost), prášek Sulfadimidin bioveta (ledviny,játra,střeva..), teď Endiaron (desinfekce střev)a nechali jsme znova odčervit (ačkoli byly teprv před měsícem odčervené). Zatím se stav nemění. Víte-li co s tím, dejte prosím vědět. Dost mě to děsí. :-( Děkuji.

Kocourek má průjem

(Jaroslava Šebková, 29. 1. 2011 16:19)

Dobrý den mám z venční kocourka.. Byl marod měl kašel,rýmu a bl hrozně vyhublí... Zachránili jsme ho.. Veterinářka mu dala injekci a kapky měl potom průjem.. Pak dostal zase injekci potom prášky a měl stále průjem... Než byl uzdravený měl zápal střev něco takového.. Už nám stloustnul akorát mu ještě nestloustnul zadeček... Dostával kapsičky a měl stále pprůjem.... Hodně mi ppije vodu. Udělala jsem to,že mu dávám půl konzervy a granulky.... Kapsičky jsem mu přestávala dávat jelikož stoho měl průjem jak vodu .. A ppřes noc mu dávám jen suché.. A stále má průjem.. Nemá trus jak má mít a jedno takhle už přes měsíc. Po nemoci čekáme 3 týdsny než půjde kocourek kastrovat nebude to mít nějaký vliv.... A co to může být,že má průjem... Sí,pije,žere je aktivní ... A má tvrdé bříško,když se nažere hodně.. Je schopný sežrat 3 misky za den.. A zjistila jsem,že když ho hladím pozádech ,tak schráppne srst do předu.Děkuji Šebková
Prosím odepište na email: jaji-nka@seznam.cz

pro pana Pavla 7/1/2011

(Jana Motrincová, 7. 1. 2011 16:42)

Dobrý den, na konci dotazu se ptáte zda může být průjem, příčinou neustálého shánění zbytků. A já Vám odpovím obráceně, průjem bude nejspíš důsledkem toho, že se láduje zbytky. :o)
Nedovolte jí zbytky a nechte ji pár dnů jen o granulkách a vodě ani sáčky Junior nedávejte, předpokládám, že bude vše o.k. S pozdravem Jana M*

Prujem

(pavel, 7. 1. 2011 1:43)

Nase 4 mesicni britka ma asi dva dny prujem,ale hraje si,neustale neco ji a hlavne jak se nachomejtne k nejakym zbytkum uz se laduje (naposledy byla chycena jak lize po obede talire v mycce).Ji whiskas suche a i takovy ty male pytlicky vse junior.Vodu ma stale cerstvou,ale ta ji nezajima hrozne rada a temer vyhradne pije z meho hrnku zeleny caj ktery je neslazeny.Muze byt prujem pricinou jejiho neustaleho shaneni nasich zbytku a tim,ze pokud neco najde okamzite to sezere.Dekuji

Březost

(Jana, 29. 11. 2010 14:10)

Dobrý den! Naše kočička asi rok stará mě připadá že nějak moc stloustla. Když se na ni podívám z hora tak je spíše obtloustlá kolem bocích. Také když si ji chovám a trochu ji zmáčknu na bříško hlavně kolem žaludku tak mňouká a poslední dobou mě připadá nervozní. Myslím si že je březí. Prosím pokud by to šlo poradte mi. Děkuji