Jdi na obsah Jdi na menu
 


  

BLECHY – VÁŠ NEPŘÍTEL

Blechy jsou tvrdým protivníkem. Za svůj život (6-12 měsíců) dokáže jeden pár vyprodukovat až 500 vajíček, ze kterých se během 1 až 5 týdnů mohou vyvinout dospělci schopni dalšího množení. Při likvidaci blech je nejdůležitější přerušit jejich vývojový cyklus, zlikvidovat všechny dospělce i vývojová stádia. Dospělé blechy jsou relativně snadným terčem a speciální koupele, spreje, obojky obsahující insekticidní složky, je dovedou úspěšně likvidovat. Je ale třeba počítat s tím, že blecha denně naklade 3 až 18 vajíček a navíc střídá pobyt na zvířeti a v jeho pelechu s okolním prostředím. Proto je nejlepší při boji proti blechám používat prostředky, které buď vývojový cyklus přeruší a nebo na vašem zvířeti účinkují po delší dobu a ne jen jednorázově. Váš veterinární lékař vám může při výběru správných insekticidních prostředků poradit a navíc může zaručit, že tyto prostředky jsou testovány jak na účinnost tak na neškodnost vůči vám i vašemu čtyřnohému příteli.


Zdravotní problémy způsobené blechami

  1. Alergie na bleší kousnutí - největší problém spojený s výskytem blech. Stačí pouze jediné bleší kousnutí, při kterém se do krve zvířete dostane „bleší slina“ a může dojít k velmi těžké alergické reakci. Ta se projeví úporným škrábáním a neklidem zvířete. Častou komplikací jsou pak sekundární bakteriální infekce kůže spojené s vypadáváním srsti. Tato alergie se s věkem zhoršuje a neobejde se bez odborného ošetření.
  2. Přenos tasemnic dipylidium canis. Je uváděno že každá šestá blecha má ve své tělní dutině vajíčko tohoto parazita. Proto vždy když na svém zvířeti najdete blechy, nezapomeňte spolu s odblešením vašeho miláčka i odčervit.
Také není pravda, že zvířecí blechy „nejdou na člověka“ a proto vždy včas zabraňte tomu, aby se získané blechy na vašem zvířeti a ve vašem bytě pomnožily. A pamatujte! Preventivní ochrana proti blešímu zamoření je vždy levnější a z etického hlediska určitě správnější než následná léčba.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blechy

(Věra, 10. 9. 2016 11:17)

mám Britku a má blechy.dala jsem ji ampuli proti blecham ale nevím jestli to pomohlo jak často opakovat dávku.A ještě jsem si všimla že v koupelně mám červene kapičky souvisi to stěma blechama.Děkují za radu.Hezky den

Blechy - pěkně nepříjemná záležitost!

(Hoa Mi, 10. 3. 2009 20:46)

Naše kočka měla také blechy a musím říci, že bylo těžké se s nimi vypořádat. Spreje nefungovaly stejně jako šampony. Na mě šly blechy snad ještě víc než na Mindu. Strašně to svědí a hnisá. Když už jsme si opravdu nevěděli rady, zašli jsme za veterinářem a ten nám prodal prostředek na hubení parazitů. Byla to nějaká ampulka, kterou jste vymačkali kočce mezi lopatky a za dva dny byl s blechami amen. Jsme rádi, že jsme se nevítaných hostů zbavili.

Re: Blechy - pěkně nepříjemná záležitost!

(boban, 25. 12. 2011 11:20)

Taky jsme měli problém a jediné co funguje je frontline. Používá se na 21 dní a pak ještě jedna aplikace. Akorát musí na sebe kočka pochytat ten zbytek co je po bytě a mělo by to všechno být snad pryč. Velice nepríjemna záležitost.