Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když si kotě přivezete domů 

Obrazek

 

Přivezli jste si domů koťátko a co teď s ním? Kotě potřebuje Vaší přítomnost alespoň pro prvních pár dnů, aby si na Vás zvyklo a nebylo mu velké smutno po mamince a sourozencích.

 Hned po příjezdu k Vám domů, někde v blízkosti koťátka umístěte kočičí WC a nechte koťátku možnost, aby si vše mohl očichat a prohlédnout.

Na klidné místo umístěte pelíšek

( z vlastní zkušenosti- nejraději spějí v posteli nebo na sedací soupravě a pelíšek zůstává prázdný) a 3 misky. Jedna na vodu druhá na granule,třetí na masíčko apod.

 Koťata jsou velmi čistotná, tak pokud bude mít svůj kočičí záchod v neustálé čistotě a bude k němu mít stálý přístup, tak už od malička svou potřebu bude konat jen na záchod, je to mnohem jednodušší než u psů, nemusí se nic učit, základy si přinesl od nás a udržování čistoty je kočce vrozené.

KRMENÍ:

 

Pokud jste se rozhodli krmit jinou značkou granulí než na kterou bylo kotě zvyklé u nás ( Krmivo pro koťata Hills, Purina) , tak doporučuji přidávat kotěti ještě kvalitní konzervy ( označené JUNIOR) a maso – nejlépe hovězí nebo kuřecí, jen libové, může být syrové, ale přemražené. Občas můžete přidat bílý jogurt, lipánek, sýr, tvaroh. Mléko koťatům  podáváme vyjímečně, když už tak - ředěné 2:1 - vlažné s piškoty

I granule kupujte do věku 1 roku označené JUNIOR nebo KITTEN.

Očkování a odčervení a další veterinární péče…???

 U nás již bylo koťátko 3x odčerveno pastou Banminth, Vitaminthe pro kočky a naočkováno první vakcinou. Ve věku 12 týdnů s koťátkem navštívíte veterinárního lékaře a přeočkujete kompletní vakcinou a odčervíte – opět nejlépe pastou.

 

 

 Dospělá kočka se očkuje proti běžným nemocem 1x za rok a odčervuje 2x do roka.

Očkuje se jen zdravé zvíře!!! Pokud Vaše kočička bude chodit ven, doporučuji ji kolem půl roku udělat testy na leukozu, FIV a FIP a naočkovat ještě tyto nemoci. Nejsou sice povinné, ale mnoho koček na ně umírá, nejsou léčitelné a nakažené zvíře vždy končí úhynem.Na FeLV a FIP jsou dnes již vakciny, ale musí se nejdříve provézt test,aby veterinář mohl vakcinovat. Upozorňuji, že žádné z těchto nemocí nejsou přenosné na lidi.

 

Dále by se kočička měla ošetřovat proti vnějším parazitům (blechy,klíšťata) osvědčil se mi přípravek STRONGOLD, ten je jako jediný účinný i na ušního svraba a srdečním červům. Ušního svraba poznáte podle toho, že kočička nemá má tmavý hrutkovitý výtok z uší  a často si je drbe. Může to být zánět nebo i tento nepříjemný ušní parazit, v obojím případě by měl kočičku ošetřit veterinář a kočičku vcelku snadno léčit.

 Pokud kočička jeví známky nemoci ( zvýšená teplota – nad 38 stupňů C, nechutenství, výtoky z nosu, očí, průjem…)okamžitě navštivte veterinárního lékaře. Mohly by to být příznaky některé z kočičích nemocí, které vyžadují včasnou a účinnou léčbu, jinak by mohly končit tragicky. Proto na nic nečekejte, je lepší jet zbytečně, než pozdě!!

Pravidla dobrého chovatele

 

 

1 / Kočičí záchod udržujeme vždy čistý

2 / Misky na krmení musí být čisté a každý den vyměňujeme vodu na pití

3 / Pravidelně očkujeme a odčervujeme

4 / Při podezření na nějakou nemoc vyhledáme včas veterináře

5 / Kolem jednoho roku kastrujeme – pokud kočičku nechceme použít v chovu

6 / Krmíme kvalitní stravu- nestřídáme značky ani neměníme typ krmení

7 / Kočka není pes, vždy si zachovává vlastní hlavu – respektujeme to

Péče a vybavení

Kočičce pořídíme nějaké hračky ( plyšové myši, balónky, hračky na provázku…) mají to rády a opravdu u toho zažijete spousta legrace.

Kočky se velmi snadno ( snáz než pes) přizpůsobí Vašemu časovému harmonogramu. Pokud jste v práci, většinou celou dobu prospí a v poklidu čekají. Ale pak jsou velmi rády, že Vás mají doma a že se s Vámi mohou pomazlit.Pokud máte velmi časově náročnou práci, je lépe si pořídit kočičky dvě. Utvoří nerozlučnou dvojici a budou lépe snášet samotu.

Též je dobré pořídit si „škrábací kolík“. To je uměle vytvořený „kočičí strom“, o který si kočky brousí drápky a který má většinou odpočívadla, na kterých se kočička může položit. Kočky rády vyhledávají prostory ve výškách, proto je dobré i situovat pelíšek nebo odpočívadlo někam do výšky.

Škrabadlo kočky potřebují k broušení drápků, pokud ho nebude mít, bude si drápky brousit o sedačku, koberec či jinou náhradu.

Dále je dobré zabezpečit kočce možnost okusování trávy. Nejlépe nasít osení nebo obyčejnou trávu do truhlíku a postavit ho někam na přístupné místo. Kočky trávu potřebují k čištění žaludku a střev.

Z bytu odstraňte jedovaté rostliny, mohly by je okusovat místo trávy a při nejmenším by to způsobilo zažívací problémy.

Kočka má ráda stereotyp, nemiluje změny, proto neměňte často místa jejího pelíšku, záchodu, některé kočky těžko snáší i přestavování nábytku, balení na dovolenou, stres…

Krátkosrstá kočka se kartáčuje 1x za týden, koupat není třeba..

A za to všechno Vás odmění svou jemnou povahou, velmi příjemným předením, svými uklidňujícími účinky, přítulností a hravostí.

Pokud máte nějaký dotaz, rádi vám poradíme : britskamodra@email.cz