Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočičí toužení


Kočky (samice) jsou připraveny k páření pouze v době své říje. První silná říje se u mladé kočky dostaví již mezi šestým až osmým měsícem. Projeví se nápadnou změnou v chování. Patří k tomu silné projevy emocí. Neklidné přecházení, nápadné otírání se o nohy chovatele i různé předměty, válení se po podlaze, stále intenzivnější "křik malého dítěte" a typický postoj vybízející k páření - kočka je přikrčená se zdviženým zadkem a s ocasem ohnutým na stranu, přešlapuje zadními končetinami a vydává vrkavé zvuky.

Říje může trvat 7 až 10 dní. Kočky při ní nekrvácí, nehárají jako feny. Říje nenastává, jako v přírodě, pouze na jaře a v létě. V důsledku domestikace se může dostavit kdykoli během roku.

U některých plemen ušlechtilých koček díky pomalejšímu vývinu nebo přešlechtěnosti se projevuje později, méně častěji nebo bývá nevýrazná. Nástup pohlavní zralosti je dán nejen plemenem, ale i prostředím chovu a hierarchií ve smečce. Všechny chovatelské organizace doporučují k chovu využívat zvířata starší jednoho roku.

 


Kocouři mohou krýt v každé době - roční, denní či noční. Potkají-li se dva roztoužení kocouři, dochází k tvrdým soubojům, které jsou provázeny bojovými a lidskému uchu nelahodícími zvuky. Nejvýraznějším sexuálním chováním u kocourů je značkování teritoria vlastní, velmi páchnoucí močí. Tímto značně nepříjemným upozorněním kocour dává kočkám v okolí signál, že je k dispozici k páření a ostatní kocoury varuje před vstupem do "kocouřího království".

Takto si mohou značkovat svoje teritorium i temperamentní kocouři s předlouhými rodokmeny, u kterých bychom předpokládali, že sexuální projevy jsou vlivem šlechtění poněkud potlačeny.

Sexuální projevy jsou velmi individuální, existují i čistotní a nepáchnoucí kocouři.
Jůlinka

 

Komentáře

Přehled komentářů

mrouskani

(Pavla, 25. 12. 2014 20:24)

Dobry den, mela bych otazku, ktera se tyka mrouskani. Dnes jsme oslavili rok. Je mozne, ze kocicka jeste nemrouskala? Jsme s ni kazdy den a niceho jsme si nevsimli. Nemuze byt neco v neporadku? Dekuji za odpoved a preji hezky zbyfek dne.

Re: mrouskani- odp pro paní Pavlu

(jana Motrincová, 5. 1. 2015 12:44)

Dobrý den, vydržte teď přijde jaro a i když je kočička chovaná v bytě, pozná kdy je její čas, myslím, že za chvíli budete mít mrouskání až nad hlavu :)

Re: mrouskani

(Pipa, 24. 1. 2015 21:14)

naše kočička (britská m.) poprvé mrouskala ve 14měsících, je to individuální, nebo jsou projevy říje (mrouskání) hodně nenápadné, s přibívajícím věkem se snad projeví více a určitě to poznáte, je to nepřehlédnutelné a nepřeslechnutelné:-)

Může mít koťata?

(Gabca, 16. 5. 2014 21:39)

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat: mám doma 10ti měsíční britku...mohla by mít už koťata nebo je to příliš brzy?? Díky za radu :)

Re: Může mít koťata?

(Motrincová, 5. 1. 2015 12:47)

Ještě chvilku vydržte a rozhodně může :)

Mrouskani

(Veronika, 26. 6. 2014 0:12)

Dobry den,mam brickyho modryho kocoura 9 mesicu stareho,stale vecer chodi a mnauka az narika a vali se stale po zemi a uz se 2x vycural na to stejne misto.Nevim zda uz potrebuje kocku nebo o co se jedna?a jak poznam ze kocourek potrebuje kocku?Dekuju za odpoved

Re: Mrouskani

(Motrincová, 5. 1. 2015 12:47)

DOBRÝ DEN, TO SE NEPOZNÁ, :) U KOCOURA TO NIKDY JISTÉ NENÍ, ZDA POTŘEBUJE KOČKU, NEBO SE PROSTĚ NUDÍ. pOKUD TOMUTO CHOVÁNÍ CHCETE PŘEDEJÍT, NECHTE KOCOURKA VYKASTROVAT, ZKLIDNÍ SE A BUDE KLID. :)

otazecka

(rozarka, 4. 1. 2015 23:55)

Mám britskou modrou kočku a je jí 6 měsíců a má první říje až bude velká v jaký době jí můžu nechat oplodnit?běžky den ;-)

Re: otazecka

(Motrincová, 5. 1. 2015 12:45)

Dobrý den, rozhodně ji ještě nepřipouštějte, vydržte min do 12tého ukončeného měsíce stáří vaší kočičky, velmi mladé kočky, které brzy zabřeznou mívají velké komplikace při porordu.

DOTAZ

(není brzo, 9. 12. 2013 13:17)

Dobrý den ,mám koťátko cca 4 měsíce je možmé že by se už mrouskala palzí a válí se po zemi a hlasitě mnouká .díky za radu ilona

Re: DOTAZ

(Pajin, 15. 2. 2014 7:23)

zdravím.Ano je to možné, máme britku modrou narozenou 2.10.2013 a v patek 14.2.2014 zacala mrouskat plazi se po podlaze, špulí zadek a ocásek do strany.Já vím je to brzo, ale počasí už je jarní a kočka to vycítí.Máme doma ještě vykastrovaného britáka stříbrného a ten je z ní na prášky.snad to brzo přejde, protože vstávat v 5h rano a uklidňovat jí hračkama, aby se zbytek rodiny vyspal je vyčerpávající:-)

Re: Re: DOTAZ

(JANA MOTRINCOVÁ, 15. 2. 2014 8:45)

Přesně jak píšete, počasí je jarní. Nám tady mrouská snad celá vesnice - co se teda koček týče. :o) To bude koťat. Hezký den a silné nervy. :o)

Není to brzo?

(Veronika, 10. 11. 2013 19:04)

Dobrý den, doma máme britskou cca 8 měsíční kočičku(nemůžeme si být jisté, původní chovatelé, byli spíše množitelé koček) a kocourka 1,2 roku. Máme už takové podezření, že by kočička mohla být těhotná (necíleně), je to pro ní nějaké riziko? Jako kotě byla velmi brzo podtržená a výrazně zanedbaná a stále je ve vývinu. Mohlo by jí těhotenství uškodit? Bylo by lepší případně jít s kočičkou na potrat? Děkuji

Re: Není to brzo?

(Jana Motrincová, 10. 11. 2013 19:32)

Dobrý den, těžko soudit na dálku, v 8 měsících je opravdu brzy na koťata, doporučuji navštívit veterináře, aby posoudil stav kočky a poté Vám poradil co dále. Přeji hodně štěstí JM

Značkování kocour

(Josef, 1. 8. 2013 1:08)

Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká je šance ze by kocour neznačkoval když to nedělal ani jeho otec je možné že byse to geneticky nějak mohlo přenest ?Předem děkuji za odpověd

Re: Značkování kocour

(JANA, 1. 8. 2013 10:17)

DOBRÝ DEN, KAŽDÉ ZVÍŘE JE JINÉ, ŽE NEBUDE KOCOUREK ZNAČKOVAT NIKDO NEZARUČÍ. MOŽNÝM ŘEŠENÍM JE KASTRACE, ALE ANI TAM NENÍ 100% ŽE KOCOUR ZNAČKOVAT NEBUDE.

Re: Značkování kocour

(Jana Motrincová, 30. 9. 2013 13:40)

Dobrý den, každý kocour je ,,osobnost´´ že nebude značit, i když to nedělal jeho otec, Vám nikdo nezaručí. :)

říje

(Jana, 11. 7. 2013 21:05)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat mám britskou modrou kočku a asi 4 dny zpět se začala mrouskat tak jsem jí dala ke kocourovi byla tam asi tři dny,teď už jí máme doma,ale ještě pořád se mrouská je to normální a nebo když jí připustí tak už by neměla mrouskat ? díky za odpověď

Re: říje

(JANA, 1. 8. 2013 10:19)

NORMÁLNÍ TO JE, KOČKA ,,DOMROUSKÁVÁ´´ POKUD MROUSKÁ I NADÁLE ( TŘI TÝDNY PO PŘÍJEZDU OD KOCOURA A DÁLE) BŘEZÍ NENÍ A MUSÍTE K ŽENICHOVI ZNOVA. S POZDRAVEM JM

Re: říje

(Jana Motrincová, 30. 9. 2013 13:38)

Dobrý den, buď ji kocour nenakryl a nebo ke krytí normálně došlo a říje ještě doznívá, domrouskává :) hezký den JM